Český svaz včelařů Velešín
90 let od založení
Předseda: Ing.Žitný František
Jednatel: Ondrášek František
Zdravotní referent: Zíka Jan
Předseda RK: Koucký Rudolf
Pokladník: Ing.Bicek Václav
Kontakt:
Ondrášek František, ondrasek@najihu.cz , tel.: 736 670 826
Dalšími členy výboru jsou :
Sysel Václav, Šmíd Václav, Bican Jan, Burger František, Friedl František, Papoušek Ladislav a Šítal Lubomír.
Ing. Václav Bicek je zároveň předsedou OV ČSV a členem ÚV Českého svazu včelařů.
Velešínský včelařský spolek byl založen 25. 11. 1913 Janem Průchou, který byl také jeho prvním předsedou. Do spolku se přihlásily obce: Zvíkov, Velešín, Vesce, Holkov, Skřidla, Markvartice, Lhotka, Zubčice, Mirkovice, Věžovatá Pláň, Omlenice, Rozpoutí, Výheň, Dlouhá, Kaplice Nádraží, Pořešín, Netřebice a Svatý Ján.
Činnost spolku se omezovala na zajišťování a rozdělování nezdaněného cukru pro včelaře. Po 1. sv. válce se stal předsedou Jan Kamarýt. V roce 1933 se za předsednictví Josefa Ditricha konal první kurz chovu matek u přítele Išky, kurz medového pečiva (za účasti 58 žen), přednášky a byla založena včelařská knihovna. V roce 1936 se předsedou stává František Uretschläger, kterého po roce střídá František Písek. Probíhá výsadba medonosných rostlin, např. svazenky, švédského jetele, akátu, hlohu, jerlinu a lísky.
V roce 1941 měl spolek 91 členů se 428 včelstvy a novým předsedou byl zvolen František Weiss. Do roku 1945 vzrostl počet členů na 122 a počet včelstev na rekordních 1053. V padesátých letech zájem o včelařství klesá, v předsednictví se vystřídali př. Václav Koloušek, Václav Šmíd a Josef Dichtl. V roce 1960 proběhla reorganizace správního uspořádání republiky, která se dotkla i včelařů: Sv. Ján přešel pod Trhové Sviny, Mojné pod Zlatou Korunu a Netřebice pod Kaplici.
Šedesátá s sedmdesátá léta jsou v historii velešínských včelařů zapsána zlatým písmem a nerozlučně spojena se jménem dalšího učitele – včelaře, přítele Františka Doležala, který se stal dlouholetým předsedou spolku a organizátorem zájezdů, výstav, přednášek, kurzů chovu matek a pečení medového pečiva. Založil a mnoho let vedl včelařský kroužek, jehož členové dvakrát zvítězili v celostátní soutěži mladých včelařů. V roce 1966 založil a do své smrti v roce 1981 psal velešínskou včelařskou kroniku.
V dalších letech se místních včelařů dotkla výstavba Římovské přehrady, jejíž vody vytlačily včely z jejich dlouholetých stanovišť u řeky Malše. Po roce 1980 na naše území pronikla nová nebezpečná nemoc – varroáza, s níž se včelaři potýkají dodnes a která podstatně ovlivňuje náplň práce včelařské organizace. Př. Doležala vystřídal na dlouhá léta ve funkci předsedy Jan Kouba.
V roce 1990 se rozpadl stávající výkup medu, organizovaný dosud Jednotou; včelařství přestalo být ekonomicky zajímavé - cena medu neodpovídá vynaložené práci a času. Tento faktor způsobil úbytek včelstev z 718 v roce 1992 na letošních 375. Zároveň se zvyšuje průměrné stáří včelařů, většina ze současných 48 členů je důchodového věku. Od roku 2000 se předsednictví ujímá ing. František Žitný. Práce členů svazu se mimo vlastního včelaření soustřeďuje především na tlumení varroázy, a to za výrazné finanční podpory Městského úřadu.
V roce 2003 je v organizaci aktivně zapojeno 48 členů, kteří se starají o 375 včelstev.
Organizace ČSV Velešín momentálně sdružuje včelaře v katastru obcí:
Velešín, Holkov, Svince, Skřidla, Nádraží Velešín, Markvartice, Mirkovice, Žaltice, Malčice, Zubčice, Dolní Pláně, Netřebice, Výheň, Dlouhá, Chodeč, Bor a Zvíkov.
Nejbližší úkol, kterému se musí organizace věnovat,je zastavit úbytek počtu členů a počtu včelstev. Pomoci by mohla v současné době stoupající cena medu na našem trhu. Optimismem nás také naplňuje velký zájem žáků základní školy o včelaření.
Zbývá tedy jediné – obnovit ve Velešíně při ZŠ včelařský kroužek, který zde měl velkou tradici. I když je naše organizace schopna zajistit chod kroužku po stránce materiální i finanční, stále se nedaří sehnat včelaře, který by se ujal jeho vedení. Vedení ZO doufá, že se tento problém podaří v brzké době vyřešit a zapojením mladých členů doplnit naše okolí o dostatečný počet včelstev - bez včel by totiž příroda nemohla existovat.